https://seckintadilat.com/wp-content/uploads/2017/11/2-1-1.jpg
Su Tesisatı Nedir? Su Tesisatlarında Yaşanan Arızalar Nelerdir?

Binaların su ile alakalı gereksinimleri değişik sistemler üzerinden temin edilir. Mesela hayat alanlarımızdaki tuvaletlerden kanalizasyon borularına gönderilen atık su ya da çamaşır yıkamak amacıyla gereksinimiz olan temiz su, yapıların su tesisatı sistemleri yardımıyla temin edilir. Su tesisatı, temiz suyu musluklara aktarma, pis suyu kanallar aracılığı ile evlerden uzaklaştırma prosedürünü sağlayan sistemdir açıklaması, su tesisatı nedir sorusuna verilecek en kısa yanıt olarak belirir.

Temiz su tesisatı nedir?
Dış temiz su tesisatı ve iç temiz su tesisatı olmak üzere ikiye ayrılan temiz su tesisatı, kullanılacak suyu, kullanma yerlerine kadar ileten boru ağıdır. Şehir su borusu ile binadaki sayaç arasında kalan kısım dış temiz su tesisatı, temiz suyu katlara dağıtan kolonlar ile kolonlardaki suyu kullanma yerlerine götüren bağlantı boruları da iç temiz su tesisatı olarak adlandırılır.

Pis su tesisatı nedir?
Tıpkı temiz su tesisatı gibi pis su tesisatı da iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Balkon, çatı bahçe gibi alanlara düşen yağmur suyu dahil olmak üzere, bütün bina içi atık sularını kent kanalizasyonuna ileten boru ağı pis su tesisatı olarak adlandırılır.

Kullanılan borular yönünden su tesisatı nedir?
Öncelikle borular fonksiyonların göre değişiklik gösterir. Mesela soğuk su borularında sarfedilen boru sistemi, sıcak su boruları amacıyla tercih edilmeyebilir. Burada belirleyici etmenler basınç ve sıcaklıktır. Bakır borular, düşük sürtünme seviyesi ve dayanıklılık yönünden tercih edilirken, plastik borular düşük sürtünme katsayısı sebebiyle ya da hafif ve paslanmaz olması sebebiyle tercih hususu olabilir.

Türkiye’de, su tesisatı sistemlerinde genellikle çelik, plastik ve bakır borular kullanılmıştır. Plastik boruların piyasa payı her geride bıraktığımız gün artmaktadır.

Bakır borular Türkiye’de daha çok ufak tesislerde kullanılmaktadır. Çelik borulara göre daha olmakla birlikte daha hafif, montajı basit ve korozyona dayanıklıdır.

Plastik borular, ekonomik olması, basit birleştirilmesi gibi sebeplerle son dehemmiyetlerde yoğun talep görmektedir.

Su tesisatlarında yaşanan arızalar:
Türkiye’deki su tesisatlarında yaşanan arızaların payına bakıldığında, temiz su tesisatı ve pis su tesisatı arızaları derhal derhal eşit paya sahiptir. Yine tahmin edilenin aksine, yeni binalarda yaşanan su tesisatı arızaları hafife alınmayacak kadar çoktur.

Pis su tesisatlarında görülen arızalar tıkanıklık gidermek amacıyla hatalı kimyasalların kullanılması gibi kullanıcı hatalarından, eski binalardaki boruların çürümesi gibi tesisatın kullanım ömründen ya da hatalı malzeme seçimi, malzemelerin birleştirilmesi esnasındaki işçilik hatası gibi yapısal problemlerdan kaynaklanmaktadır.

Temiz su tesisatlarında görülen arızlar ise çoğunluklu olarak işçilik ya da malzeme hatalarından oluşmaktadır. Kalorifer tesisatı hariç, temiz su tesisatlarındaki kullanıcı hatası yok denecek kadar azdır.

Hayat niteliği manasında su tesisatı nedir?
Su tesisatı, hayat niteliğimizi direkt olarak etkileyen, büro ya da evlerimizdeki gündelik hayatımızı idame ettirebilmemiz yönünden gerektiğince ehemmiyet arz eden bir sistemdir. Hayat alanlarımızda karşımıza çıkan, lavabo ya da klozet tıkanıklığı gibi en ufak bir su tesisatı sorunu bile ciddi problemlere yol açmaktadır. Üstelik su kaçaklarını göz önüne aldığımızda, bu problemler bizlerle birlikte komşularımıza kadar bir grup sıkıntılara sebebiyet verebilir.

Hemen Ara