https://seckintadilat.com/wp-content/uploads/2017/11/2-1-1.jpg

Gelişen dünyamız yanında birtakım problemleri da yanında getirmiştir. Bunların en başında emniyet bozukluğu gelmektedir. Bu problemle birlikte lüks tüketim katagorisinde yer alan çelik kapı da bundan sonra zaruri gereksinimler listesinde konumunu almıştır. Çelik Kapılar, sac ve çelik lamalarla desteklenerek güçlendirilmiş, dışarıdan zorlamayla açılması imkânsız dayanıklı kapılardır.
Her çelik kapı çelik kapı değildir. Bir çelik kapının dayanıklılığını belirleyen detaylı faktörler vardır. Bunlar; doğru imalat, doğru ölçü, doğru montaj ile doğru kapı bölümlerine oluşturulan doğru takviyelerdir.

Bir çelik kapını dayanıklı olabilmesi amacıyla;

  • İmalat esaslarına ideal olması
  • Ölçü esaslarına ideal olması
  • Montajda da evvelce köşebent kör kasa duvara giydirilip, onun üstüne tek parça kasa kaynatılmalı.
  • Çelik Kapıya Çelik Zırhı uygulanmalı: 7 ayrı parçadan meydana gelen bu destek sistemi; kapının hırsızın araya girmek edeceği bölgelerini takviye etmek hedefiyle hazırlanmış 7 ila 10 mm arasında değişen kalınlığa sahip lamalardan ve kancadan oluşur.

Bir çelik kapı firması bu özelliklere uymuyorsa ürettiği kapılar dayanıklı ya da açılmayan çelik kapı sınıfına giremez.

Çelik Kapı Kasası Nedir?

Çelik Kapınızın, duvara monte edilen bölümüdür. Özellikle her marka çelik kapıda kasa bölümü 2mm DKP sacdır. Çelik kapınızın, güvenilir ve dayanıklı olabilmesi amacıyla kasanın birtakım özellikleri olması gerekir. Çelik kapı kasasındaki mil yuvası en az 5 mm çelik ile güçlendirilmiş olmalıdır.
Kullanılan kilit markası ve özelliği ne olursa olsun; Kilitten çıkan miller, her çelik kapıcının kalınlığını 2 mm olarak tespit ettiği kasanın mil yuvasına girer. O durumda mantıklı ve kolay bir yöntemle bu bölümlerin çelikle desteklenmesi şarttır. Kapı kasasını tamamiyle çelikten imal etmek olası olmayacağından; kasasının kilit mil yuvasının çelik lamalarla (içi dolu çelik) desteklenmesi gerekir. Hem de bu da yeterli değildir. Kapınızın montaj ardından net olarak esnememesi gerekir. Bu da fakat doğru montaj yöntemiyle sağlanır.

Hemen Ara