https://seckintadilat.com/wp-content/uploads/2017/11/2-1-1.jpg

Doğalgaz tesisatı ev ve iş yerlerinin ısınma gereksiniminin karşılanması hedefiyle kurulan ısınma sistemine verdiği isimdir. Doğalgaz hem evin havasını ısıttığı gibi hem de sıcak su ihtiyacını karşılamasından dolayı son derece tanınmış bir ısınma aracı olarak karşımıza çıkar.

Doğalgaz Nedir?


Doğalgaz petrol kategorisinde yer alan bir gaz karışımıdır. Doğalgaz da tıpkı petrol gibi fosil yakıtlar arasında yer alır. Doğalgaz, renksiz ve kokusuz olmasıyla öne çıkar. Gaz kaçaklarına karşı tedbir hedefiyle doğalgaza koku karıştırılır. Doğalgaz ilaveten havadan bile daha hafif olmasıyla bilinir.

Doğalgaz tüketimi son derece rahat bir kaynak olsa da tesisat kurulurken tedbirli olunması can sağlığı amacıyla büyük ehemmiyet arz eder.

Doğalgaz Tesisatı Nelerden Meydana Gelir?

Doğalgaz tesisatının kurulumu gerektiğince mühimdir. Kurum işleminin kesinlikle eksper şahıslar doğrulusunda yapılması gerekir. Doğalgaz tesisatını ortaya getiren birtakım bölümler mevcuttur.

Doğalgaz Tesisatı Ana Vanası
Doğalgaz tesisatı ana vanası, adından da anlaşılacağı üzere, gazın binaya girişinin gerçekleştiren ana vanadır. Bu vana aracılığı ile binaya giren gaz güvenilir biçimde kesilebilir. Yine bu vana aracılığı ile dairelere giden gaz denetim edilebilir.

Dağıtım Borusu
Ana vanadan sonra yer alan dağıtım boruları, gaz sayaçlarının giriş kısmına kadar uzanan borulardır.

Kolon Borusu
Doğalgaz tesisatı ortamında düşey şeklinde tespit edilen borulara kolon borusu ismi verilmektedir.

Sayaç Bağlantı Hattı
Sayaç ve kolonların girişi arasında tespit edilen boru bloklarının hepsine verdiği isimdir.

Tüketim Hattı
Sayaç bağlantı hattından sonra yer alan ana borulara tüketim hattı ismi verilmiştir.

Ayrım Hattı
Cihaz bağlantı vanasından, tüketin hattına kadar uzanan bütün borulara fark hattı denir.

Cihaz Bağlantı Hattı
Cihaz ile aygıt bağlantı vanası arasında yer alan hattın tamamına verdiği isimdir.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Doğalgaz gerektiğince konforlu bir ısınma tekniği olsa da ilgi edilmesi gereken mühim noktalar bulunur. Doğalgaz tesisatı kurulurken, kesinlikle işinin ehli olan profesyonellerden yardım alınması gerekir. Doğalgaz tesisatı yapılırken, kesinlikle binanın projesine sadık kalınarak yapılmalıdır. Tesisat gerçekleştirdikten sonra da yetki sahibi kuruluşlar doğrulusunda denetlenmesi gerekir.

Hemen Ara