https://seckintadilat.com/wp-content/uploads/2017/11/2-1-1.jpg
FİLLİ BOYA
POLİSAN
Boya Nedir ? ve Uygun Boya Nasıl Seçilir ?


İç ve dış mekanlar da zemin hazırlıklarının tamamlanmasının ardından, yüzeyin şahsi zevklere göre seçilen renklere bürünmesine imkân veren, sürüldüğü yüzeyi koruyan ve dekoratif özellik kazandıran kimyasal maddelere ”Boya” denir.

Boya derhal derhal bütün malzemelere uygulanabildiği amacıyla sanat, tasarım, saniyesel kaplamalar gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Boyalar kullanım kısmı ve amaçlarına göre çok farklı özelliklere sahiptir.

Genel Olarak Boyada Aranılan Özellikler :

Boyada Kapatıcılık : Boyanın uygulandığı yüzeyi tamamiyle kapatması, yüzeyi göstermemesi ve iki katta yüzeyi kapatması beklenmektedir.

Kolay Uygulanabilir Olması : Boyanın, fırça ile rahat bir program yapılması ve netice olarak iyi bir yüzey manzarası bırakması beklenmektedir.

Fiziksel Etkilere Dayanım : Sürtünme, çizilme, silinme gibi etkenlere karşı sağlam olması beklenmektedir.

Kimyasal Etkilere Dayanım : Sabun, deterjan, kola, yağ, içecek gibi maddelere sağlam olması gerekmektedir.

Atmosferik ve Özel Şartlara Dayanım : Yağmur, güneş ve başka koşullara sağlam olması gerekmektedir.

Dekoratiflik : Bütün bu özelliklerinin yanısıra oluşturulan yüzeye ve mekana dekoratif bir görüntü kazandırması beklenmektedir.

Uygun Boya Seçimi

1) Öncelik ile yüzeye ideal bir boya seçilmeli ve yardımcı malzeme gerekiyorsa yüzeye ve boyaya ideal olmasına ilgi edilmelidir.

2) Boya satın alınırken kaliteli olanı tercih edilmelidir. Ucuz ve kalitesiz boyalar metrekare bazında kaliteli boyalarla aynı maliyete gelir. Fakat az bir fiyat amacıyla oluşturulan tasarruf gelecekte büyük zararlara namacıyla olabilir.

3) Piyasada her nitelikte boya, astar ve tiner bulunabilir. Fakat programda daha iyi netice alabilmek amacıyla yüzeye ideal boya, astar ve tiner kullanılması önerilir. Alacağınız yüzeye ideal boya, astar ve tiner aynı firmanın olmasında üstünlük vardır.

4) Boya seçerken, satın alınan ürünün TSE standartlarını taşıyıp taşımadığı, yapımcı firmanın ISO 9000 belgesine sahip olup olmadığı denetim edilmelidir.

5) İç ve dış mekanlarda kullanılacak rengin mekana ideal olup olmadığı ufak bir yüzeyde denenmelidir.

Hemen Ara