https://seckintadilat.com/wp-content/uploads/2017/11/2-1-1.jpg

Mutfak Dolabı yaptırırken ilk olarak vermeniz gereken karar dolaplarınızın ve mutfak tezgâhınızın yapımında hangi malzemenin kullanılacağıdır. Dolapların ana bedenlerinde ve kapak kısımlarında değişik malzemeler kullanmak mümkün bedende kullanılabilecek en kaliteli malzeme MDF malzemesidir.

MDF İngilizce Medium-Density- Fibreboard kelimelerinin baş harflerinden oluşur.

Türkçe’ye orta yoğunluklu odun lifi plakası olarak çevrilebilir. MDF odun liflerinin, sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcılar ile karıştırılıp preslenmesi neticesi elde edilir. MDF plakalrın üzerinin teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez
duruma gelen dekor kâğıdı ile kaplanmasıyla elde edilen malzemeye MDF Lam denir. Sunta ise kolay odun parçalarının sentetik reçinelerle preslenmesi ile elde edilen daha kolay bir malzemedir. Ekonomik yönden daha ideal olması namacıylaiyle mutfak bedenlerinde sık sık Sunta malzeme kullanılır.

Bu iki malzemeden hangisi daha iyidir derseniz, şayet dolaplarınızı hiç suyla ilişki ettirmeden kullanacaksanız görüntü yönünden ikisi arasında bir fark yoktur. Çünki ikisi de aynı malzeme ile kaplanabilmekte ve estetik açsından daha iyi görünmeleri sağlanabilmektedir. Ancak mutfak gibi suyla sıksık muhatap bir alanda suya daha dayanıklı olan MDF malzemenin kullanılması daha iyi olacaktır. Bu iki malzemeyi de tanımıyor ve nasıl ayırt edebilirim diye soruyorsanız anlatalım.

Mdf malzemenin kaplanmış yüzeylerinde görünen odunsu renkteki kısım daha pürüzsüzdür. Plakayı meydana getiren parçalar talaş tozlarıdır bu amaçla daha pürüzsüz bir görüntüleri vardır. Sunta ise daha iri odun parçalarından yapıldığı amacıyla hem bu odun parçaları gözle görülür hem de yüzeyi daha pürüzülüdür. Sunta malzeme vuruşlere karşı daha az dirençlidir. Mdf daha dayanıklıdır. Sunta malzeme daha hafif mdf ise daha ağırdır. Sunta malzeme fiyat yönünden daha ekonomiktir.

-Mutfak dolabı fiyatları evdeki mühim maliyetlerdendir. Bu amaçla mutfak dolabı seçerken geri dönülmesi pahalı bir seçim yapacağınızı unutmayınız.

  • Ucuz mutfak dolabı yerine, bütçenizin izin verilen en kaliteli mutfak dolabını hedeflemelisiniz.

Mutfak Dolabının Özelliklerini Kendiniz Belirleyecekseniz;

  • Öncelik ile mutfakta bulunmasını dilediğiniz elektrikli eşyaların bir listesini yapmalısınız (çok mühim). (Buzdolabı, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, fırın,mikrodalga, TV, Mutfak robotu, ev telefonu gibi.)

-Yaptığınız listedeki eşyalardan hangilerinin, mutfak dolabı ortamında gömmeli (ankastre)dediğimiz şekilde yer alacağını belirlemelisiniz.

  • Mutfak dolabını projelendirirken ufak bir televizyonu da dolabın amacıylae gömmeli olarak yerleştirmeyi unutmamalısınız. Mutfakta TV olması, yemek hazırlama zamanını keyifli duruma getirebilir.
  • Mutfak dolabını projelendirirken, buzdolabı kapağının açılış yönünü de göz önünde bulundurmalısınız. Aksi halde, buzdolabı kapağının açılış yönünü değiştirmek mecburiyetinde kalırsınız.
  • Mutfak Dolabını Projelendirdiniz (yani hangi mutfak malzemelerinin dolabın amacıylae gömüleceğini belirlediniz). Sıra, mutfağın yeni dolaba hazırlanmasına geldi. Yeni bir mutfak dolabı mutfak da, yeni bir su tesisatı ve elektrik tesisatı demektir. Mutfak dolabı yaptırmadan evvelce dolabın projesine göre, yeni bir elektrik ve su tesisatı mutfağa döşetmeniz gerekeceğinden, ustaları bulma sorunu da size düşer. Oysaki; mutfak dolabını yapan firma yada ustalar esasen elektrik ve su tesisatı ustaları ile beraber çalıştıklarından, her şey dahil olarak anlaşırsanız bütün bu ustaları kendileri temin ederler. Siz yalnızca tadını sürersiniz. Sizin tek tek usta bulmanızdan daha ekonomik olur. (tecrübe edilmiştir)
  • Çekmecelerin ve kapakların kapanış sürati çok mühimdir. Hızlıca kapattığınızda bile, frenleme sistemi yardımıyla yavaşça kapanmayı gerçekleştiren menteşeler seçmeniz gerekiyor (çok mühim). Bu tür menteşeler dolabın ömrünü uzatır.
  • Mutfak dolabının görsel yanı kapaklarıdır. Yani dıştan yalnızca kapaklar gözükür. Dıştan kimse amacıylai görmez. O yüzden kapaklar görselliği verecek tek kaynaktır. En çok tercih edilen kapaklar Akrilik kapaklardır.

Birazda malzemeler ile ilgili bilgi verelim.

Kapakları nasıl yaptırırsanız yaptırın bedenleri kesinlikle suntalam ya da mdflam olacaktır.

Mdf nin ana malzemesi, sert ve yumUşak ağaç odunlarıdır. Odun liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine yapıştırıcıları ile preslenmesi neticesinde elde edilen ahşap temelli bir malzemedir.MDF levha üstüne, teknolojik emprenye makineleriyle melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez duruma gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla MDFLam elde edilir. Yani bir ya da iki yüzeyinin renklendirilmiş hali.

MDF (İngilizce: Medium Density Fiberboard) suni olarak sonradan mühendislik çalışmasıyla üretilmiş bir kompozit ahşap malzemedir. İngilizcesinden birebir çevirisi “orta yoğunluktaki lifli levha” olur. Ağaç talaşlarının yüksek yoğunlukta sıkıştırılması ile elde edilen bir çıktıdır. Suya ve ateşe karşı çok dayanıklı değildir.

Kenar doğrulusunda vidalamaya karşı sunta kadar dayanıklı değildir. MDF’nin hammadesi olarak değişik ağaç çeşitleri kullanılabilmektedir. MDF üretimi Türkiye’de yoğun olarak yapılmaktadır. 2,5-30 mm arasında kalınlıklarda imal edilen bu ürünler, yüzeyi emprenye edilmiş melamin kağıtla kaplanarak MDF – LAM ürünü olarak mobilya pazarında kullanılmaktadır. MDF – LAM olarak mobilya pazarında ağırlık olarak mutfak dolaplarının bedeni, banyo ve başka dolaplarda, hazır beden olarak geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. MDF ham olarak çoğunluklu olarak membran kapak ve lake mobilya ürünlerinde, beton kalıbı olarak ve başka mobilya üretiminde kullanılmaktadır. MDF, Avrupa’da mutfak ve dolap üretiminde süregelen olarak kullanılmazken, Türkiye’de suntaya göre daha dayanıklı bulunduğu amacıyla süregelen olarak kullanılmaktadır. Suntaya göre binalara daha çok ağırlık yüklemekte, üretiminde sarfedilen sert tomruklar, suntaya göre daha çok ağaç tüketimine yol açtığından etrafa daha çok
zarar vermektedir.

Dikkatli bir şekilde okudu iseniz şu kelimeyi görmüş olmalısınız “Kenar doğrulusunda vidalamaya karşı sunta kadar dayanıklı değildir” Mdf vidalama sırasında sunta’dan daha sert bulunduğu amacıyla patlama gerçekleştirmetadır. bu amaçla ağar yükler altında birleşme noktalarından ayrılmalara namacıyla olmaktadır. Bu hali önlemek amacıyla vidalama yapılmadan evvelce matkap ile vida yuvası açılması ve daha sonra vidalanması daha sıhhatli olmaktadır, bu prosedür bedeni Mdflam mutfaklar amacıyla hayati ehemmiyet taşımaktadır.

Sunta ise: Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye seçenek olarak imal edilen ahşap plakadır. Mdf de bulunduğu gibi üstüne dekor kağıdının kaplanmasıyla renklendirilmiş halina suntalam denir.

Sunta (Yonga levha – CHİPBOARD) odun talaşının belli kimyasal birleştiriciler ile karıştırılarak preslenmesi neticesi elde edilen levhadır. Mobilya sanayinde sıkça kullanılır. Belirli standartlar dahilinde detaylı kalınlıklarda üretilir. Suya ve yanmaya karşı dayanımı yoktur. Çeşitli kalitelerde üretilir ve vuruş dayanımı kalitesine göre değişir. Vasıfsız, ince çaplı odunların hammadde olarak kullanıldığı, birinci sınıf keresteye seçenek olarak imal edilen ahşap plakadır. Odunlar, yongalama makinelerinde ufak parçalara bölünür. Kurutma fırınında belli bir nem seviyesine indirilir ve eleme prosedüründen sonra, tutkalla karıştırılır. Alt, orta ve üst olmak üzere, tabakalar halinda serilir. Belirli bir sıcaklık ve basınç altında preslenen malzeme, tutkalın tepkiye girmesi ile, ‘masif’ bir malzeme halina gelir. Daha sonra zımparalanan levhalar, bekletildikten sonra, tüketime sunulur. Vidalama olayında Mdf gibi sunta’da ayrılma olmaz istenildiği gibi vidalama prosedürü yapılabilir. Mdflam mı yoksa suntalam mı yaptıralım derseniz su aldırmamanız lazım olur yoksa su aldıktan sonra sunta 8mm kabarırsa mdf 4mm kabaracaktır.

Bir mutfağın kullanımı kolay olmasın dan bizim anladığımız mutfakta her şeye kolay ulaşılması ve her şeyin ellerinizin altında olmasıdır. Bizce alt dolap modüllerinde normal kapaklı modül yerine çekmece kullanılmaya başlanması mutfak dolabındaki fonksiyonelliği arttırmaktadır. Düşünün bir ev hanımı gün ortamında mutfakta tezgâh altı dolaplarından kaç kere eğilim bir eşya almaktadır. Tezgâh altı dolapları yerine komple çekmeceli dolap gerçekleştirme mutfak dolabını çok kullanımı kolay duruma getirir.

Gövde Kapak İlişkisi

Mutfak dolaplarında senelerdır beden rengi ile kapak rengini aynı renk yapmaya çalışıyoruz. 90’lı seneler ve daha evvel mobilya kapakları ve dolap bedenleri aynı malzemeden yapılırdı. Müşterinin arzusuna cilalı ya da lake boyalı tercih edilirdi böylelikle beden rengi ile kapak rengi aynı bulunduğu olabiliyordu. Ancak 2000’li senelerdan sonra teknolojideki ilerlemelere bağlı olarak yeni malzemeler üretilmeye başladı bundan sonra mobilyalar da özelliklede banyo dolap’larında ve mutfak dolap’larında değişik kapak sistemleri kullanılmaya başlandı. Şuan mobilya piyasasında sarfedilen kapak tipleri;

Akrilik Kapak;
Membran Kapak;
Laminat Kapak;
Lake Kapak;
Cam Kaplamalı Kapak;
Kullanılmaktadır.

Yukarıdaki kapak tipleri adını yüzey kaplamasının çeşidinden almaktadır. Ancak beden malzemesi melamin denilen bir kaplama ile renklendirildiği amacıyla kapak rengi ile beden rengi aynı olamaz. Bu namacıyladen ötürü çıkan renk karmaşasını mobilya yapımcıları beden rengini krem ve ya beyaz kullanarak aşmaya çalışırlar. Mobilyalar da ve mutfak dolapların da yalnızca görünen yerler kapak malzemesinden yapılır kalan modüller melamin kaplamalı yonga levhadan ya da melamin kaplamalı mdflamdan yapılır. Yıllar sonra dolabınıza gözünüz çok alışabilir ve eskidiğini düşünürseniz yalnızca kapaklarını değiştirerek yeni bir mutfak dolabına sahip olabilirsiniz.

Hemen Ara