https://seckintadilat.com/wp-content/uploads/2017/11/2-1-1.jpg

Kartonpiyer nedir ?

Kartonpiyer alçı ile iplik liflerinin ve suyun bir arada karıştırılarak elde edilen malzemenin kalıplara dökülerek kurumasının sonrasında çıkarılan ürüne kartonpiyer denir. Kartonpiyer dekorasyon hedefli ve yapılarda uygulamada meydana çıkan birtakım kusurları izole etmede çok süregelen olarak sarf edilen bir yapı malzemesidir. Ucuz iş gücüne sahip olan Türkiye’de alçı kartonpiyer çok kullanılmakla beraber, her geride bıraktığımız gün alçısız kartonpiyer (polistren) ürünlerinin kullanım oranında çok süratli artış yaşanmaktadır. Sektörde aşağı yukarı 100-120 bin şahıs istihdam edilmektedir.Yapıları kabartmalarla bezemek amacıyla fazlalıkla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde sarf edilen, sertleştirilmiş mukavva ya da katıklı alçıdır.

Kartonpiyer Tarihçesi

Binaların içleri ile cephelerini detaylı malzeme ve tekniklerle süsleme geleneği, neredeyse mimarlık tarihi kadar eskilere dayanıyor. Kartonpiyer, İtalyanca carta (kağıt) sözcüğünden köklenen “cartone” den geliyor, manası ise sıkıştırılmış kağıt. Yaklaşık 500 senelik bir geçmişe sahip bu kelime 1610’lardan itibaren karton kutular amacıyla de kullanılmaya başlıyor. Sıkıştırılmış kağıdın sanat dünyasına katılışının bir örneği; Raphael’in 1680’de üstüne freskolar yaptığı ünlü kartonlarıdır.Kartonpiyer, suyla karıştırılıp hamur durumuna getirilen kağıdın evvelce tutkal, sonra üstübeçle karıştırılmasıyla elde edilen bir malzeme. Bu malzeme eskiden hazırlanan kalıplara (ki, eskiden her biri birer sanat eseri değerinde idi) dökülür ve kuruduktan sonra yapıların tavanlarına ya da duvarlarına monte edilir. Kartonpiyer malzemesi daha sonraları konumunu kullanım basitliği olan alçıya, daha sonraları ise poliüretan temelli olanlara bıraktı. Şimdiki güçlendirilmiş durumuyla ömrü bina ömründen fazladır. Şimdi biz ithal ya da yerli kalıp ve hazır çeşitlerimizle usta ekip senesinin deneyimi ile birleştirerek evlerinizi işyerlerinizi dekoratif kartonpiyer ile donatıyoruz.

Kartonpiyer Nasıl Yapılır ?

Uzun bir zamanın sonrasında iç dekorasyonun mühim parçalarından olan, tavan dekorasyonunda sık sık sarfedilen kartonpiyerleri inceleyeme devam ediyoruz. Daha evvelce de ucuz kartonpiyer fiyatları gibi konular üstüne detaylı pazar incelemelerini sizlerle paylaşmıştık.

Kartonpiyer alçı ile iplik liflerinin ve suyun birarada karıştırılarak elde edilen malzemenin kalıplara dökülerek kurumasının sonrasında çıkarılan ürüne kartonpiyer nedir. Kartonpiyer dekorasyon hedefli ve yapılarda uygulamada meydana çıkan birtakım kusurları izole etmede çok süregelen olarak sarfedilen bir yapı malzemesidir. Ucuz işgücüne sahip olan Türkiye’de alçı kartonpiyer çok kullanılmakla beraber, her geride bıraktığımız gün alçısız kartonpiyer (polistren) ürünlerinin kullanım oranında çok süratli artış yaşanmaktadır. Sektörde aşağı yukarı 100-120 bin şahıs istihdam edilmektedir.Yapıları kabartmalarla bezemek amacıyla fazlalıkla duvar ve tavan ara kesitleriyle tavan göbeklerinde sarfedilen, sertleştirilmiş mukavva ya da katıklı alçıdır.

Kartonpiyer Kullanım Alanları nerelerdir ?

Kartonpiyer eski senelerde Bizans Döneminde sarayla kullanılmaya başlanmış olup gelişen senelerde evlerde ve işyerlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Dönem devre moda durumuna gelsede modern mimaride alçıpan görsel asma tavanlar daha sık sık kullanılmaktadır.

KARTONPİYER MONTAJI NASILDIR ?

Ortalama 3+1 dairenin Alçı Kartonpiyer montajı 1 iş gününde kolaylıkla bitirilmektedir. Alçı ile montajı oluşturulan kartonpiyerlerin en az 1 gün beklmesi gerekmektedir. Kurumadan boya ve zımpara prosedürü katiyen yapılmaz. Eğer vaktiniz var ise minumum 48 saat beklemek daha iyi bir netice verecektir.

Hemen Ara