Plugins - Loco Translate - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (469 entries)

en: "%1$s" %2$s by %3$s
tr: "%1$s" %2$s, %3$s

en: "%s" is a directory, not a file
tr: "%s" bir klasör, bir dosya değil

en: "Hello Dolly" is part of the WordPress core
tr: "Hello Dolly", WordPress çekirdeğinin bir parçasıdır

en: %1$s file has been skipped because it's %3$s. (Max is %2$s). Check all strings are present before saving. | %1$s files over %2$s have been skipped. (Largest is %3$s). Check all strings are present before saving.
tr[0]: %3$s nedeniyle %1$s dosya atlandı (en fazla %2$s). Kaydetmeden önce tüm dizgelerin var olup olmadığını denetleyin.
tr[1]: %2$s üzerindeki %1$s dosya atlandı (en büyüğü %3$s). Kaydetmeden önce tüm dizgelerin var olup olmadığını denetleyin.

en: %1$s string extracted from source code for "%2$s" | %1$s strings extracted from source code for "%2$s"
tr[0]: "%2$s" için kaynak kodundan %1$s dizge çıkarıldı
tr[1]: "%2$s" için kaynak kodundan %1$s dizge çıkarıldı

en: %1$s string found in %2$s | %1$s strings found in %2$s
tr[0]: %2$s içinde %1$s dizge bulundu
tr[1]: %2$s içinde %1$s dizge bulundu

en: %1$s string translated via %2$s | %1$s strings translated via %2$s
tr[0]: %1$s dizge %2$s ile çevrildi
tr[1]: %1$s dizge %2$s ile çevrildi

en: %s ago
tr: %s önce

en: %s already exists in this folder
tr: %s bu klasörde zaten var

en: %s characters will be sent for translation.
tr: %s karakter çevrilmek üzere gönderilecek.

en: %s dependent file will also be deleted | %s dependent files will also be deleted
tr[0]: %s bağımlı dosya da silinecek
tr[1]: %s bağımlı dosya da silinecek

en: %s file can't be matched to a known set of strings | %s files can't be matched to a known set of strings
tr[0]: %s dosya bilinen bir dizgeyle eşleşmiyor
tr[1]: %s dosya bilinen bir dizgeyle eşleşmiyor

en: %s file could not be moved | %s files could not be moved
tr[0]: %s dosya taşınamadı
tr[1]: %s dosya taşınamadı

en: %s file is writeable
tr: %s dosyası yazılabilir

en: %s file moved | %s files moved
tr[0]: %s dosya taşındı
tr[1]: %s dosya taşındı

en: %s file saved
tr: %s dosyası kaydedildi

en: %s fuzzy
tr: %s belirsiz

en: %s is not a Gettext file
tr: %s bir Gettext dosyası değil

en: %s new string added | %s new strings added
tr[0]: %s yeni dizge eklendi
tr[1]: %s yeni dizge eklendi

en: %s obsolete string removed | %s obsolete strings removed
tr[0]: %s kullanılmayan dizge kaldırıldı
tr[1]: %s kullanılmayan dizge kaldırıldı

en: %s on disk
tr: Diskte %s

en: %s possible error detected | %s possible errors detected
tr[0]: %s olası sorun bulundu
tr[1]: %s olası sorun bulundu

en: %s source file will be scanned for translatable strings | %s source files will be scanned for translatable strings
tr[0]: %s kaynak dosya çevrilebilir dizgeler için taranacak
tr[1]: %s kaynak dosya çevrilebilir dizgeler için taranacak

en: %s string | %s strings
tr[0]: %s dizge
tr[1]: %s dizge

en: %s string marked Fuzzy | %s strings marked Fuzzy
tr[0]: %s dizge belirsiz olarak işaretlendi
tr[1]: %s dizge belirsiz olarak işaretlendi

en: %s string updated | %s strings updated
tr[0]: %s dizge güncellendi
tr[1]: %s dizge güncellendi

en: %s translation copied | %s translations copied
tr[0]: %s çeviri kopyalandı
tr[1]: %s çeviri kopyalandı

en: %s unique source strings.
tr: %s eşsiz kaynak dizge.

en: %s untranslated
tr: %s çevrilmemiş

en: %s word | %s words
tr[0]: %s sözcük
tr[1]: %s sözcük

en: %s%% translated
tr: %%%s çevrildi

en: %u file deleted | %u files deleted
tr[0]: %u dosya silindi
tr[1]: %u dosya silindi

en: A newer version of Loco Translate is available for download
tr: Daha yeni bir Loco Translate sürümü yayınlanmış

en: API URL
tr: API adresi

en: API key
tr: API anahtarı

en: API keys
tr: API anahtarları

en: API region
tr: API bölgesi

en: About templates
tr: Kalıplar hakkında

en: About the Tokenizer
tr: Tokenizer hakkında

en: Access to this file is blocked for security reasons
tr: Güvenlik nedeniyle bu dosyaya erişim engellendi

en: Active theme:
tr: Etkin tema:

en: Add UTF-8 byte order mark
tr: UTF-8 byte order işareti ekle

en: Add automatic translation services in the plugin settings.
tr: Eklenti ayarlarından otomatik çeviri hizmetleri ekleyin.

en: Add set
tr: Set ekle

en: Additional files found
tr: Ek dosyalar bulundu

en: Administrators and auditors may wish to review Loco's <a href="%s">plugin privacy notice</a>.
tr: Yöneticiler ve denetçiler Loco <a href="%s">eklenti gizlilik bildirimini</a> incelemek isteyebilir.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced configuration
tr: Gelişmiş yapılandırma

en: Advanced tab
tr: Gelişmiş sekmesi

en: Ajax controller returned empty JSON
tr: Ajax denetçisi boş bir JSON döndürdü

en: Ajax route not found: "%s"
tr: Ajax yolu bulunamadı: "%s"

en: Allow
tr: İzin ver

en: Allow (with warning)
tr: İzin ver (uyarı ile)

en: Allow full access to these roles
tr: Bu rollere tam erişim izni ver

en: Are you sure you want to <strong>permanently</strong> delete the following file?
tr: Aşağıdaki dosyayı <strong>kalıcı olarak</strong> silmek istediğinize emin misiniz?

en: Assign template
tr: Kalıp ata

en: Author details
tr: Geliştirici bilgileri

en: Auto-translate this file
tr: Bu dosyayı otomatik çevir

en: Available languages
tr: Kullanılabilecek diller

en: Back
tr: Geri

en: Backup files will be written when you save translations from Loco Translate editor
tr: Çevirileri Loco Translate düzenleyicisinden kaydettiğinizde yedek dosyaları yazılır

en: Binary file missing
tr: İkili dosya eksik

en: Blocked paths
tr: Engellenen yollar

en: Bundle auto-configured
tr: Paket otomatik olarak yapılandırıldı

en: Bundle configuration saved
tr: Paket yapılandırması kaydedildi

en: Bundle diagnostics
tr: Paket teşhisi

en: Bundle name
tr: Paket adı

en: Bundle setup
tr: Paket kurulumu

[ctx: Button label for a next revision]
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: Button label for a previous revision]
en: Previous
tr: Önceki

en: Cancel
tr: İptal

en: Changes to this file may be overwritten or deleted when you update WordPress
tr: WordPress güncellemesi bu dosyadaki değişiklikler üzerine yazabilir veya onları silebilir

en: Check console output for debugging information
tr: Hata ayıklama bilgileri için konsol çıktısına bakın

en: Check the translations marked with a warning sign
tr: Uyarı simgesi ile işaretlenmiş çevirileri kontrol edin

en: Child theme declares the same Text Domain as the parent theme
tr: Alt tema, üst tema ile aynı metin etki alanını tanımlar

en: Choose a language
tr: Bir dil seçin

en: Choose a location
tr: Bir konum seçin

en: Choose a new location for these translations
tr: Bu çeviriler için yeni bir konum seçin

en: Click "Connect" to authenticate with the server
tr: Sunucuda kimliği doğrulamak için "Bağlan" üzerine tıklayın

en: Click the <a href="%s">setup</a> tab to complete the bundle configuration
tr: Paket yapılandırmasını tamamlamak için <a href="%s">kurulum</a> sekmesine tıklayın.

en: Compiled translations
tr: Derlenmiş çeviriler

en: Compiling JSON files
tr: Derlenmiş JSON dosyaları

en: Compiling MO files
tr: MO dosyası derleme

en: Configuration reset
tr: Yapılandırmayı sıfırla

en: Configuration saved
tr: Yapılandırma kaydedildi

en: Configure %s
tr: %s eklentisini/temasını yapılandır

en: Configured domain has no extractable strings | %u configured domains have no extractable strings
tr[0]: Yapılandırılmış etki alanında çıkarılabilecek bir dizge bulunamadı
tr[1]: Yapılandırılmış %u etki alanında çıkarılabilecek bir dizge bulunamadı

en: Confirm delete
tr: Silmeyi onayla

en: Confirm relocation
tr: Konum değişikliğini onayla

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connected to remote file system
tr: Uzak dosya sistemine bağlandı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy target translations from "%s"
tr: Hedef çevirileri "%s" üzerinden kopyala

en: Core translations &lsaquo; Loco
tr: Çekirdek çevirileri &lsaquo; Loco

en: Create template
tr: Kalıp oluştur

en: Create template instead
tr: Bunun yerine kalıp oluştur

en: Creating this file requires permission
tr: Bu dosyanın oluşturulması izin gerekir

en: Current configuration as XML
tr: XML olarak geçerli yapılandırma

en: Custom language
tr: Özel dil

en: Debug
tr: Hata ayıklama

en: Delete
tr: Sil

en: Delete %s
tr: %s dosyasını sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Delete redundant files
tr: Gereksiz dosyaları sil

en: Deleting this file requires permission
tr: Bu dosyayı silmek için izin gerekli

en: Descriptive name for this set of translatable strings
tr: Bu çevirilerin açıklayıcı metni

en: Directory doesn't exist
tr: Klasör bulunamadı

en: Directory is writeable
tr: Klasör yazılabilir

en: Disallow
tr: İzin verme

en: Documentation
tr: Belgeler

en: Domain path
tr: Etki alanı yolu

en: Download action not found
tr: İndirme işlemi bulunamadı

en: Download controller returned empty output
tr: İndirme denetçisi boş bir çıktı döndürdü

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit config
tr: Yapılandırmayı düzenle

en: Edit file headers
tr: Dosya üst bilgilerini düzenle

en: Edit template
tr: Kalıbı düzenle

en: Editing %1$s in %2$s
tr: %2$s içindeki %1$s düzenleniyor

en: Editing of POT (template) files
tr: POT (kalıp) dosyalarının düzenlenmesi

en: Editor
tr: Düzenleyici

[ctx: Editor]
en: %s translation
tr: %s çevirisi

[ctx: Editor]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: Editor]
en: Auto
tr: Otomatik

[ctx: Editor]
en: Check
tr: Denetle

[ctx: Editor]
en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: Editor]
en: Context
tr: Bağlam

[ctx: Editor]
en: Context not loaded
tr: Bağlam yüklenemedi

[ctx: Editor]
en: Download
tr: İndir

[ctx: Editor]
en: Plural
tr: Çoğul

[ctx: Editor]
en: Remove
tr: Kaldır

[ctx: Editor]
en: Revert
tr: Geri al

[ctx: Editor]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: Editor]
en: Single
tr: Tekil

[ctx: Editor]
en: Source text
tr: Kaynak metin

[ctx: Editor]
en: Source text not loaded
tr: Kaynak metin yüklenmedi

[ctx: Editor]
en: Suggest translation
tr: Çeviri öner

[ctx: Editor]
en: Sync
tr: Eşitle

[ctx: Editor]
en: Toggle Fuzzy
tr: Belirsiz işaretini koy/kaldır

[ctx: Editor]
en: Toggle code view
tr: Kod görünümünü aç/kapat

[ctx: Editor]
en: Toggle invisibles
tr: Görünmezleri aç/kapat

[ctx: Editor]
en: Translated
tr: Çevrilmiş

[ctx: Editor]
en: Translation
tr: Çeviri

[ctx: Editor]
en: Translation not loaded
tr: Çeviri yüklenmedi

[ctx: Editor]
en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Either this file is missing or the server doesn't have permission to access it
tr: Bu dosya eksik ya da sunucunun dosyaya erişme izni yok

en: Enable Ajax file uploads
tr: AJAX dosya yüklemesi kullanılsın

en: Enter a new location for this file
tr: Bu dosyanın yeni konumunu belirtin

en: Error
tr: Hata

en: Exclude
tr: Katılmasın

en: Excludes %1$s file over %2$s | Excludes %1$s files over %2$s
tr[0]: %2$s boyutundan büyük %1$s dosya katılmayacak
tr[1]: %2$s boyutundan büyük %1$s dosya katılmayacak

en: Extracting strings
tr: Dizgeler ayıklanıyor

en: Failed to build directory path
tr: Klasör yolu oluşturulamadı

en: Failed to chmod %s
tr: %s chmod ayarları yapılamadı

en: Failed to connect to remote server
tr: Uzak sunucu ile bağlantı kurulamadı

en: Failed to copy %1$s to %2$s
tr: %1$s dosyası %2$s olarak kopyalanamadı

en: Failed to create backup file in "%s". Check file permissions or disable backups
tr: "%s" klasöründe yedekleme dosyası oluşturulamadı. Dosya izinlerini denetleyin ya da yedeklemeyi kapatın

en: Failed to create directory
tr: Klasör oluşturulamadı

en: Failed to delete %s
tr: %s silinemedi

en: Failed to save file
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Falling back to source extraction because %s is missing
tr: %s eksik olduğundan kaynaktan ayıklamaya geçiliyor

en: File access disallowed
tr: Dosya erişimine izin verilmedi

en: File backups are disabled in your plugin settings
tr: Dosya yedekleme, eklenti ayarlarından kapatılmış

en: File deleted
tr: Dosya silindi

en: File does not have a valid header
tr: Dosyanın geçerli bir üst bilgisi yok

en: File doesn't exist
tr: Dosya bulunamadı

en: File info
tr: Dosya bilgileri

en: File is a directory
tr: Dosya bir klasör

en: File is in binary MO format
tr: Dosya ikili MO biçiminde

en: File is protected by the bundle configuration
tr: Dosya paket yapılandırması tarafından korunuyor

[ctx: File location]
en: Author
tr: Geliştirici

[ctx: File location]
en: Custom
tr: Özel

[ctx: File location]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: File location]
en: System
tr: Sistem

en: File modification is disallowed by your WordPress config
tr: WordPress yapılandırmanız dosya değişikliğine izin vermiyor

en: File modified
tr: Dosya değiştirildi

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File prefix
tr: Dosya ön eki

en: File restored
tr: Dosya geri yüklendi

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: File system access
tr: Dosya sistemi erişimi

en: Files and folders within the bundle that contain localized PHP code
tr: Paket içinde yerelleştirilmiş PHP kodunun bulunduğu dosya ve klasörler

en: Files found
tr: Bulunan dosya

en: Files in this location can be modified or deleted by WordPress automatic updates
tr: Bu konumdaki dosyalar WordPress otomatik güncellemeleri ile değiştirilebilir veya silinebilir

en: Filter translations
tr: Çevirileri süz

en: Filter...
tr: Süz...

en: Folder
tr: Klasör

en: Folders within the bundle that contain author-supplied translations
tr: Pakette geliştirici tarafından sunulan çevirilerin bulunduğu klasörler

en: Folders within the bundle that will never be searched for files
tr: Paket içinde hiçbir zaman dosya aranmayacak klasörler

en: Full documentation
tr: Tüm belgeler

en: Fuzzy matching tolerance
tr: Belirsiz eşleştirme hata payı

en: Generate hash tables
tr: Karma tablolarını oluştur

en: Get help with this
tr: Bununla ilgili yardım alın

en: Getting help with Loco Translate
tr: Loco Translate için yardım almak

en: Go to WordPress Core
tr: WordPress çekirdeğine git

en: Grant access to roles
tr: Rollere erişme izni ver

en: Help
tr: Yardım

en: Help & support
tr: Yardım ve destek

en: Home
tr: Giriş

en: If you have trouble translating this bundle, consider asking the author for help
tr: Bu paketi çevirirken sorun yaşıyorsanız, geliştiricisinden yardım istemeyi değerlendirin

en: If you've been given a configuration file by a developer, paste the XML code here
tr: Bir geliştiriciden bir yapılandırma dosyası aldıysanız, XML kodunu buraya yapıştırın

en: Import config from XML
tr: XML yapılandırmasını içe aktar

en: Important
tr: Önemli

en: In sync with template
tr: Kalıp ile eşitlenmiş

en: Include
tr: Katılsın

en: Include Fuzzy strings
tr: Belirsiz dizgeler katılsın

en: Info
tr: Bilgiler

en: Info and tutorials
tr: Bilgiler ve eğitimler

en: Initializing new translations in "%s"
tr: "%s" için yeni çeviriler hazırlanıyor

en: Initializing new translations in unknown set
tr: Bilinmeyen kümede yeni çeviriler hazırlanıyor

en: Install manually
tr: El ile kurulum

en: Installed languages
tr: Kurulu diller

en: Invalid locale
tr: Lehçe geçersiz

en: It needs configuring before you can do any translations
tr: Çeviri yapmaya başlamadan önce yapılandırılması gerekli

en: JSON compilation failed for %s
tr: %s için JSON derlemesi tamamlanamadı

en: Just copy English source strings
tr: Yalnızca İngilizce kaynak metinleri kopyala

en: Just now
tr: Şu anda

en: Keep this translation
tr: Bu çeviriyi tut

en: Language
tr: Dil

en: Language header is "%1$s" but file name contains "%2$s"
tr: Dil üst bilgileri "%1$s", ancak dosya adında "%2$s" geçiyor

en: Languages
tr: Diller

en: Languages &lsaquo; Loco
tr: Diller &lsaquo; Loco

en: Last extracted
tr: Son ayıklanma

en: Last modified
tr: Son değiştirilme

en: Last translation
tr: Son çevrilme

en: Load config
tr: Yapılandırmayı yükle

en: Loading suggestions
tr: Öneriler yükleniyor

en: Locale code
tr: Lehçe kodu

en: Locale name
tr: Lehçe adı

en: Locked
tr: Kilitli

en: Loco Translate is powered by
tr: Loco Translate geliştiricisi

en: Loco Translate requires the "%s" PHP extension. Ask your hosting provider to install it
tr: Loco Translate için "%s" PHP eklentisi gereklidir. Barındırma hizmeti sağlayıcınızdan bunu kurmasını isteyin

en: Loco requires the <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer extension</a> to scan PHP source code for translatable strings
tr: Loco tarafından PHP kaynak kodundaki çevrilebilir dizgelerin taranabilmesi için <a href="http://php.net/manual/en/book.tokenizer.php" target="_blank">Tokenizer eklentisi</a> gereklidir

en: Loco was interrupted by output from %1$s:%2$u
tr: Loco %1$s betiğinin %2$u satırındaki çıktı tarafından duraklatıldı

en: Loco, Translation Management
tr: Loco, Çeviri Yönetimi

en: MO file exists for this language already. Delete it first
tr: Bu dil için MO dosyası zaten var. Önce onu silin

en: Mark new translations as Fuzzy
tr: Yeni çeviriler belirsiz olarak işaretlensin

en: Maximum line length (zero disables wrapping)
tr: En fazla satır uzunluğu (sıfır değeri kaydırmayı kapatır)

en: Merge strings from related JSON files
tr: İlgili JSON dosyalarındaki dizgeler alınsın

en: Merged from %s
tr: %s dosyasından alındı

en: Merged from source code
tr: Kaynak kodundan alındı

en: Mismatching placeholder type; check against source text formatting
tr: Yer belirtici türü eşleşmiyor. Kaynak metin biçimlendirmesiyle karşılaştırın

en: Missing placeholders; source text formatting suggests at least %s
tr: Yer belirticiler eksik. Kaynak metin biçimlendirmesine göre en az %s olmalı

en: Missing template
tr: Kalıp eksik

en: Modification of POT (template) files is disallowed by the plugin settings
tr: Eklenti ayarlarında POT (kalıp) dosyalarının değiştirilmesine izin verilmemiş

en: Modification of installed files
tr: Kurulu dosyaların değiştirilmesi

en: Modification of installed files is disallowed by the plugin settings
tr: Eklenti ayarlarında kurulu dosyaların değiştirilmesine izin verilmemiş

[ctx: Modified time]
en: Updated
tr: Güncellendi

en: Move
tr: Taşı

en: Move %s
tr: %s dosyasını taşı

en: Move files
tr: Dosyaları taşı

en: Need a human?
tr: Bir insan mı gerekiyor?

en: New language
tr: Yeni dil

en: New template
tr: Yeni kalıp

en: New template file
tr: Yeni kalıp dosyası

en: New translations template for "%s"
tr: "%s" için yeni çeviri kalıbı

en: No core translation files are installed for this language
tr: Bu dilin çekirdek çeviri dosyası kurulmamış

en: No files found for this language
tr: Bu dilin dosyası bulunamadı

en: No formatting errors detected
tr: Herhangi bir biçimlendirme hatası bulunamadı

en: No language selected
tr: Herhangi bir dil seçilmemiş

en: No previous file revisions
tr: Önceki dosya sürümleri yok

en: No translation APIs configured
tr: Herhangi bir çeviri API uygulaması yapılandırılmamış

en: No translations found for "%s"
tr: "%s" için bir çeviri bulunamadı

en: Not recommended
tr: Önerilmez

en: Note that the file may not be deletable due to additional ownership permissions
tr: Ek sahiplik izinleri nedeniyle dosyanın silinemeyebileceğini unutmayın

en: Nothing matches the text filter
tr: Metin süzgeciyle eşleşen bir şey yok

en: Nothing needed updating
tr: Hiçbir şeyin güncellenmesi gerekmiyor

en: Notice
tr: Bildirim

en: Number of backups to keep of each file:
tr: Her bir dosya için tutulacak yedek sayısı:

en: OK
tr: Tamam

en: Official configuration
tr: Resmi yapılandırma

en: Official plugin page
tr: Resmi eklenti sayfası

en: Out of sync with template
tr: Kalıp ile eşitlenmemiş

en: Overview
tr: Özet

en: Overwrite existing translations
tr: Var olan çevirilerin üzerine yazılsın

en: PO file has different source strings to "%s". Try running Sync before making any changes.
tr: PO dosyasında "%s" kaynak dizgeleri farklı. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce Eşitleme yapmayı deneyin

en: PO file has the same source strings as "%s"
tr: PO dosyasında "%s" kaynak dizgeleri aynı

en: PO file missing
tr: PO dosyası eksik

en: PO file saved and MO file compiled
tr: PO dosyası kaydedildi ve MO dosyası derlendi

en: PO file saved and MO/JSON files compiled
tr: PO dosyası kaydedildi ve MO/JSON dosyaları derlendi

en: PO file saved, but MO file compilation failed
tr: PO dosyası kaydedildi, ancak MO dosyası derlenemedi

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Parent directory isn't writable
tr: Ana klasör yazılabilir değil

en: Parent theme
tr: Üst tema

en: Partially configured bundle
tr: Bir bölümü yapılandırılmış paket

en: Pending
tr: Bekleyen

en: Permission denied
tr: İzin verilmedi

en: Permission denied to update file
tr: Dosyanın güncellenmesine izin verilmedi

en: Plugin not found: %s
tr: Eklenti bulunamadı: %s

en: Plugin settings
tr: Eklenti ayarları

en: Plugin translations &lsaquo; Loco
tr: Eklenti çevirileri &lsaquo; Loco

en: Plugins
tr: Eklentiler

[ctx: Plural category]
en: Few
tr: Az

[ctx: Plural category]
en: Many
tr: Çok

[ctx: Plural category]
en: One
tr: Bir

[ctx: Plural category]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Plural category]
en: Two
tr: İki

[ctx: Plural category]
en: Zero
tr: Sıfır

en: Plural forms differ from Loco Translate's built in rules for this language
tr: Çoğul biçim, bu dilin Loco Translate içindeki kurallarından farklı

en: Possible syntax error in string formatting
tr: Dizge biçimlendirmesinde yazım hatası olabilir

en: Pretty formatting
tr: Güzel biçimlendirme

en: Project name
tr: Proje adı

en: Provide the following text when reporting a problem
tr: Sorun bildirirken aşağıdaki metni ekleyin

en: Read only
tr: Yalnızca okuma

en: Recently updated:
tr: Yeni güncellenmiş:

en: Recommended
tr: Önerilen

en: Refusing to copy over an existing file
tr: Var olan bir dosyanın üzerine kopyalama reddediliyor

en: Relative path from bundle root to the official POT file
tr: Resmi POT dosyasının, paket kök klasörüne göre yolu

en: Relative path to template file
tr: Tema dosyasının göreli yolu

en: Relocate
tr: Konumunu değiştir

en: Reset config
tr: Yapılandırmayı sıfırla

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Restore %s
tr: %s ögesini geri yükle

en: Restrict locales
tr: Lehçeler sınırlansın

en: Revisions are identical, you can delete %s
tr: Sürümler aynı, %s dosyasını silebilirsiniz

en: Running plugins:
tr: Çalışan eklentiler:

en: Save
tr: Kaydet

en: Save config
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Save credentials in session
tr: Oturum kimlik doğrulama bilgilerini kaydet

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Saving PO/POT files
tr: PO/POT dosyaları kaydediliyor

en: Saving this file requires permission
tr: Bu dosyayı kaydetmek için izin gerekli

en: Scan JavaScript files with extensions:
tr: Taranacak JavaScript dosyası uzantıları:

en: Scan PHP files with extensions:
tr: Taranacak PHP dosyası uzantıları:

en: See FAQ
tr: SSS bölümüne bakın

en: See all core translations
tr: Tüm çekirdek çevirileri görüntüle

en: See all plugins
tr: Tüm eklentileri görüntüle

en: See all themes
tr: Tüm temaları görüntüle

en: See full disclaimer
tr: Tam sorumluluk reddi metnini görüntüle

en: Server returned invalid data
tr: Sunucudan geçersiz veriler döndü

en: Set up %s
tr: %s eklentisini/temasını kur

en: Sets
tr: Kümeler

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Setup
tr: Kurulum

en: Setup tab
tr: Kurulum sekmesi

en: Site language
tr: Site dili

en: Site options
tr: Site seçenekleri

en: Site options apply to all users of Loco Translate across the current site
tr: Site seçenekleri, bu site genelinde tüm Loco Translate kullanıcıları için geçerlidir

en: Skip PHP files larger than:
tr: Şundan büyük PHP dosyaları atlansın:

en: Skip template
tr: Kalıbı atla

en: Source
tr: Kaynak

en: Source file paths
tr: Kaynak dosya yolları

en: Source files to scan:
tr: Taranacak kaynak dosyalar:

en: Start translating
tr: Çeviriye başla

en: Strings
tr: Dizgeler

en: Strings up to date with %s
tr: Dizgeler %s dosyası ile aynı ve güncel

en: Strings up to date with source code
tr: Dizgeler kaynak kodu ile aynı ve güncel

en: Strings will be extracted to:
tr: Dizgelerin ayıklanacağı konum:

en: Suggested translations
tr: Önerilen çeviriler

en: Suggestion
tr: Öneri

en: Super Admin
tr: Süper yönetici

en: Support forum
tr: Destek forumu

en: Sync with source when template missing
tr: Kalıp eksik olduğunda kaynak ile eşitlensin

en: Syncing PO files
tr: PO dosyaları eşitleniyor

en: System diagnostics
tr: Sistem denetimleri

en: Template file
tr: Kalıp dosyası

en: Template file already exists
tr: Kalıp dosyası zaten var

en: Template file created
tr: Kalıp dosyası oluşturuldu

en: Template missing
tr: Kalıp eksik

en: Template options
tr: Kalıp seçenekleri

en: Text Domain cannot be empty
tr: Metin etki alanı boş olamaz

en: Text domain
tr: Metin etki alanı

en: The WordPress Team
tr: WordPress Ekibi

en: The containing directory for this file doesn't exist either
tr: Bu dosyanın bulunduğu klasör de bulunamadı

en: The containing directory is writeable by %s, so you can add new files in the same location
tr: Bulunduğu klasör %s tarafından yazılabilir. Böylece aynı konuma yeni dosyalar ekleyebilirsiniz

en: The default "languages" domain path has been detected
tr: Varsayılan "languages" etki alanı yolu bulundu

en: The domain path is declared by the author as "%s"
tr: Etki alanı yolu geliştirici tarafından "%s" olarak belirtilmiş

en: The following file will be moved/renamed to the new location: | The following files will be moved/renamed to the new location:
tr[0]: Şu dosya yeni konuma taşınacak ya da yeniden adlandırılacak:
tr[1]: Şu dosyalar yeni konuma taşınacak ya da yeniden adlandırılacak:

en: The language of this site is %s.
tr: Bu site %s dilinde.

en: The namespace into which WordPress will load translated strings
tr: Çevrilmiş dizgelerin WordPress tarafından yükleneceği adlandırma alanı

en: Theme translations &lsaquo; Loco
tr: Tema çevirileri &lsaquo; Loco

en: Themes
tr: Temalar

en: These plugins have recently loaded translation files into the admin area
tr: Bu eklentiler yakın zamanda yönetici alanına çeviri dosyaları yükledi

en: These translations are not linked to a POT file. Sync operations will extract strings directly from source code.
tr: Bu çeviriler bir POT dosyası ile ilişkili değil. Eşitleme işlemleri dizgeleri doğrudan kaynak kodundan ayıklayacak.

en: Third party services are subject to their own terms of use and may incur costs from the provider
tr: Üçüncü taraf hizmetlerin kendi kullanım koşulları vardır ve hizmet sağlayıcıya bir maliyeti olabilir

en: This bundle does't declare a text domain; try configuring it in the Advanced tab
tr: Bu pakette bir metin etki alanı belirtilmemiş. Gelişmiş sekmesinden yapılandırmayı deneyin

en: This bundle doesn't declare a domain path. Add one via the Advanced tab if needed
tr: Bu pakette bir etki alanı yolu belirtilmemiş. Gerekiyorsa Gelişmiş sekmesinden bir yol ekleyin

en: This bundle doesn't define a translations template file
tr: Bu pakette bir çeviri kalıbı dosyası belirtilmemiş

en: This bundle isn't automatically compatible and requires configuring before you can use all the functions of Loco Translate
tr: Bu paket otomatik olarak uyumlu olmadığından tüm Loco Translate özelliklerinin kullanılabilmesi için önce yapılandırılması gerekir

en: This bundle isn't fully configured, so we don't know what the following files are for
tr: Bu paket tam olarak yapılandırılmamış. Bu nedenle aşağıdaki dosyaların ne için olduğunu bilmiyoruz

en: This bundle isn't set up for translation in a way we understand
tr: Bu paket, anladığımız şekilde çeviri için ayarlanmamış

en: This bundle's configuration has been automatically detected and seems to be fully compatible
tr: Bu paketin yapılandırması otomatik olarak algılandı ve tamamen uyumlu görünüyor

en: This bundle's configuration has been automatically detected, but isn't fully complete
tr: Bu paketin yapılandırması otomatik olarak algılandı, ancak tam olarak tamamlanmadı

en: This bundle's configuration is built into Loco Translate
tr: Bu paketin yapılandırması Loco Translate içinde hazır olarak var

en: This bundle's configuration is provided by the author
tr: Bu paketin yapılandırması geliştiricisi tarafından verildi

en: This bundle's configuration is saved in the WordPress database
tr: Bu paketin yapılandırması WordPress veri tabanına kaydedilmiş

en: This bundle's template file doesn't exist yet. We recommend you create it before adding languages
tr: Bu paketin henüz bir kalıp dosyası yok. Dilleri eklemeden önce onu oluşturmanızı öneririz

en: This directory can't be written to directly by the web server
tr: Bu klasöre site sunucusu tarafından doğrudan yazılamaz

en: This directory is managed by WordPress, be careful what you delete
tr: Bu klasör WordPress tarafından yönetiliyor. Neyi sildiğinize dikkat edin

en: This directory is managed by WordPress. Removed files may be restored during updates
tr: Bu klasör WordPress tarafından yönetiliyor. Kaldırılan dosyalar güncellemeler sırasında geri yüklenebilir

en: This file can't be updated directly by the web server
tr: Bu dosya site sunucusu tarafından doğrudan güncellenemez

en: This file may be overwritten or deleted when you update WordPress
tr: WordPress güncellendiğinde bu dosyanın üzerine yazılabilir ya da dosya silinebilir

en: This information is for developers to find problems in the bundle setup
tr: Bu bilgiler geliştiricilerin paket kurulumundaki sorunları bulmalarına yardımcı olur

en: This is NOT a translation file. Manual editing of source strings is not recommended.
tr: Bu bir çeviri dosyası DEĞİL. Kaynak dizgelerin el ile düzenlenmesi önerilmez.

en: This move operation requires permission
tr: Bu taşıma işlemi için izin gerekli

en: This page was expecting a file, but the path is actually a directory
tr: Bu sayfa bir dosya bekliyordu. Ancak yol aslında bir klasörü gösteriyor

en: This plugin doesn't collect any data from public website visitors.
tr: Bu eklenti herkese açık site ziyaretçilerinden herhangi bir veri toplamaz.

en: This plugin doesn't declare a text domain. It's assumed to be the same as the slug, but this could be wrong
tr: Bu eklenti bir metin etkin alanı belirtmiyor. Kısaltma ile aynı olduğu öngörülüyor ancak bu yanlış olabilir

en: This plugin doesn't have its own translation files, but can be translated in the default text domain
tr: Bu eklentinin kendi çeviri dosyaları yok. Ancak varsayılan metin etki alanı içinde çevrilebilir

en: This text domain is not in Loco Translate's bundle configuration
tr: Bu metin etki alanı Loco Translate paket yapılandırmasında yok

en: To create new files here you'll have to connect to the remote file system, or make the directory writeable by %s
tr: Burada yeni dosyalar oluşturabilmek için uzak dosya sistemine bağlanmalı ya da %s olarak klasörü yazılabilir olarak ayarlamalısınız

en: To make changes you'll have to connect to the remote file system, or make the file writeable by %s
tr: Değişiklik yapabilmek için uzak dosya sistemine bağlanmalı ya da dosyayı %s olarak dosyayı yazılabilir olarak ayarlamalısınız

en: Too many placeholders; source text formatting suggests a maximum of %s
tr: Fazla yer belirticiler var. Kaynak metin biçimlendirmesine göre %s tane olmalı

en: Translate
tr: Çevir

en: Translate plugins
tr: Eklentileri çevir

en: Translate themes
tr: Temaları çevir

en: Translate themes and plugins directly in WordPress
tr: Tema ve eklentileri doğrudan WordPress üzerinden çevirin

en: Translation job aborted with %s string remaining | Translation job aborted with %s strings remaining
tr[0]: Çeviri işlemi %s dizge kala iptal edildi
tr[1]: Çeviri işlemi %s dizge kala iptal edildi

en: Translation progress
tr: Çeviri ilerlemesi

en: Translation progress %s%%
tr: Çeviri ilerlemesi %% %s

en: Translation template is invalid (%s)
tr: Çeviri kalıbı geçersiz (%s)

en: Translations don't match template. Run sync to update from %s
tr: Çeviri kalıba uygun değil. %s üzerinden güncellemek için eşitleyin

en: Translations have been recently modified in the following bundles
tr: Çeviriler yakın zamanda şu paketlerde değiştirildi

en: Translator credit
tr: Çeviriye emeği geçenler

en: Unconfigured bundle
tr: Yapılandırılmamış paket

en: Unexpected file type
tr: Beklenmeyen dosya türü

en: Unknown author
tr: Geliştirici bilinmiyor

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen sorun

en: Update Now
tr: Şimdi güncelle

en: Upgrade to %s
tr: %s sürümüne yükselt

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload PO
tr: PO yükle

en: Upload PO file
tr: PO dosyası yükle

en: Upload a translation file
tr: Bir çeviri dosyası yükle

en: Use this file as template when running Sync
tr: Eşitlenirken kalıp olarak bu dosya kullanılsın

en: Use this translation
tr: Bu çeviriyi kullan

en: Useful links:
tr: Yararlı bağlantılar:

en: User options
tr: Kullanıcı seçenekleri

en: User options apply to your WordPress login, across all sites
tr: Kullanıcı seçenekleri, tüm sitelerde WordPress giriş bilgilerinize uygulanır

[ctx: User role]
en: Translator
tr: Çevirmen

en: Usually the same as the text domain, but don't leave blank unless you mean to
tr: Genellikle metin etki alanı ile aynıdır ancak özellikle istemedikçe boş bırakmayın

en: Version
tr: Sürüm

en: Version %s
tr: %s sürümü

en: View
tr: Görüntüle

en: View template
tr: Kalıbı görüntüle

en: Visit official site
tr: Resmi siteye git

en: Warning
tr: Uyarı

en: We can't find the binary MO file that belongs with these translations
tr: Bu çevirilerin ikili MO dosyası bulunamadı

en: We can't find the original PO file from which this was compiled
tr: Bunun derlendiği özgün PO dosyası bulunamadı

en: Welcome to Loco Translate
tr: Loco Translate'e hoş geldiniz

en: What's this?
tr: Bu nedir?

en: WordPress Core
tr: WordPress çekirdeği

en: WordPress core
tr: WordPress çekirdeği

en: WordPress language
tr: WordPress dili

en: WordPress says the primary text domain is "%s"
tr: WordPress, birincil metin alanının "%s" olduğunu söylüyor

en: WordPress updates
tr: WordPress güncellemeleri

en: Write protected
tr: Yazma korumalı

en: XML parse error
tr: XML işleme sorunu

en: XML setup
tr: XML kurulumu

en: XML supplied is empty
tr: Belirtilen XML kodu boş

en: Y/m/d
tr: d.m.Y

en: You can make changes in the Advanced tab if you need to override the current settings
tr: Geçerli ayarları değiştirmeniz gerekiyorsa, Gelişmiş sekmesinden yapabilirsiniz

en: You can still translate any bundle that has a <a href="%s" target="_blank">template</a>
tr: Gene de bir <a href="%s" target="_blank">kalıbı</a> olan paketleri çevirebilirsiniz

en: You can update these translations directly from the editor to the file system
tr: Bu çevirileri doğrudan düzenleyiciden dosya sistemi üzerinde güncelleyebilirsiniz

en: You can use existing translations as a template using the Copy feature.
tr: Kopyalama özelliğini kullanarak var olan çevirileri kalıp olarak kullanabilirsiniz.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You're creating translations directly from source code
tr: Doğrudan kaynak kodundan çeviriler oluşturuyorsunuz

en: You're running a development snapshot of Loco Translate
tr: Loco Translate geliştirme sürümünü kullanıyorsunuz

en: You're running the latest version of Loco Translate
tr: Güncel Loco Translate sürümünü kullanıyorsunuz

en: Your admin language is %s.
tr: Yönetim bölümü diliniz %s.

en: Your changes will be lost if you continue without saving
tr: Kaydetmeden ilerlerseniz değişiklikleriniz kaybolacak

en: Your file is identical to the existing one
tr: Dosyanız var olan dosya ile aynı

en: Your file must be named as shown above where %1$s is the language code, e.g. %2$s
tr: Dosyanız yukarıda gösterildiği gibi adlandırılmalıdır. Burada %1$s dil kodudur. Örnek: %2$s

en: Your version of %1$s is out of date. We recommend you upgrade to at least v%2$s, but preferably to the latest stable version.
tr: %1$s sürümünüz güncel değil. En azından %2$s sürümüne güncellemenizi öneririz. Ancak son kararlı sürüme güncellemeniz daha iyi olur.

en: compiled
tr: derlenmiş

en: largest is %s
tr: en büyük %s

en: no wildcards
tr: genel arama karakterleri kullanılamaz

en: the web server
tr: site sunucusu

en: unconfigured
tr: yapılandırılmamış
